Se afișează postările cu eticheta paine fara gluten. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta paine fara gluten. Afișați toate postările

miercuri, 22 martie 2017

Aventura continua...paine cu maia, fara gluten, numai din ingrediente naturale....astazi paine tip " Pumpernickel "

Am reusit sa reduc un pic umiditatea aluatului, atat cat sa fie la fix pentru o paine tip Pumpernickel...ca aspect, textura, chiar si gust...e ceea ce trebuie si pentru ca se mai poate si taia felii foarte subtiri fara sa se sfarame sau sa lase firimituri, painea asta are deja fani in familie ;)

Ca de obicei...hand made, fara gluten, fara drojdie de panificatie, fara praf de copt, fara bicarbonat de sodiu, fara lapte, fara ou, fara grasimi adaugate, fara zahar, miere sau melasa, fara E-uri, fara aditivi, fara conservanti, fara coloranti, fara gume, fara dextroza, fara soia, fara Hydroxypropyl methyl celuloza










luni, 20 martie 2017

Paine cu maia...fara gluten. Home made. Hand made. 100% din ingrediente naturale

Publicam in Decembrie, fisa analizei care arata ca o paine cu maia fermentata 16 ore, contine inca gluten, mai putin da' totusi contine, deci clar nu e recomandata spre a fi consumata de cei care au diferite grade de intoleranta la aceasta proteina din cereale.

Punanadu-ma oarecum in pielea lor ( desi mi-ar fi f. greu - eu fiind un mare mancator de paine ), mi-am pus problema ( am mai intrebat pe unu' si pe altu' )... bine, si atunci ei ce fel de paine mananca ? 
Apoi m-am uitat pe etichetele catorva paini fara gluten care se gasesc prin comert. 
In primul rand am ramas socat sa vad ce preturi au ( spunea cineva din Elvetia ca daca vrei sa mananci fara gluten in Romania, tre' sa fi milionar )...apoi am constatat ca 99.99 % din ceea ce se vinde, provine din import ( d'aia or fi asa scumpe ). Si nu in ultimul rand, am ramas oripilat de ingredientele trecute pe etichetele acestor paini ( si probabil si a celorlalte produse fara gluten ), astfel ca cei ce nu au de ales si trebuie sa manance fara gluten, nu prea au multe optiuni si sunt practic obligati sa manace o gramada de alte subproduse, pe care nu ma indoiesc ca altfel le-ar evita cat pot ( in general E-uri nocive , gume, grasimi, ca sa nu spun ca cele mai multe contin lapte, oua, zahar si bineinteles omniprezenta drojdie de panificatie )...adica scapi de una si dai in alta... 

Starnit de aceasta intrebare / stare de fapt dar si de mail-urile si mesajele pe care le primesc si care ma intreaba de painea fara gluten, am decis sa accept aceasta provocare si sa incerc sa fac o paine buna fara gluten....bineinteles ca fara toate cele pe care le-am mentionat mai sus ( E-uri si in general aditivi, coloranti, afanatori, gume, agenti de ingrosare sau alte prostii cu nume greu de pronuntat si desprinse din tabelul lul Mendeleev - multe prezente dealtfel si in multe din painile din cereale cu gluten dar si fara lapte, oua, zahar, grasimi ), si in general din cat mai putine ingrediente posibil si desigur, cu maia :D

Asa ca m-am apucat de citit si dupa o prima incercare care a avut ca rezultat o paine...acceptabila ( dupa standardele mele ), a doua a fost mai ok, insa cu un aspect care trebuie imbunatatit major si anume....umiditatea. Painea are un miez foarte umed ( a tinut proaspata ~ 10 zile ) si de aceea destul de lipicios...dar, mai lucrez. 

O sa postez si urmatoarele incercari si sper sa reusesc sa fac o paine buna fara gluten, care sa poata fi facuta usor acasa, la un pret acceptabil si care sa nu aiba toate ingredientele dubioase din painile sau premixurile fara gluten din comert...va tin la curent !




miercuri, 21 martie 2012

Give peas a chance !

Nu stiam ca se poate si deci nici nu am incercat sa fac vreodata paine cu faina de...mazare, insa se pare ca nevoia unor oameni de a manca paine fara gluten, a dus la crearea acestui tip de paine. Inca ceva  ce merita incercat !

Unusual mix: A chocolate and green tea loaf


If you’re eating bog-standard granary for breakfast, it’s time to give peas a chance. Pea bread is back on the menu. 
Barely seen since the Middle Ages when it provided protein for peasants who couldn’t afford meat, the recipe has been adopted by baker Ingrid Eissfeldt from ABO Artisan Bread Organic. 
Peas, she says, are a high-protein, low-carb and gluten free alternative to wheat. Yellow split peas give the bread a golden hue and a fragrant, curry-like flavour.


‘When I use regular peas the loaf comes out a sweet, luminous green which children love,’ adds Ingrid. Across the country, blue cheese-walnut, fennel-raisin and potato-rosemary loaves are selling like hotcakes, says baker Country Style. 


Whole Foods Market stocks lentil and bean breads and speciality slices stuffed with pecans, cranberries and apricots. Gails is experimenting with wine and dark chocolate; and green tea loaf, with its lurid green dough, is creeping into cafes.
Even Warburton’s are adding orange and cinnamon to the mix.
‘During the economic downturn, people are trading expensive cuts of meat for high-end loaves of bread. We want something luxurious without being too dear,’ says Peter Gialantzis, head of bakery for Whole Foods Market. 
Steven Mackintosh, founder of the Hedonist Bakery, agrees. ‘Putting an unusual loaf on the table is a great conversation point for a dinner party.’ 
You could say speciality bread is fast becoming the best thing since, um, sliced bread.




marți, 15 noiembrie 2011

Romanii consuma cea mai multa paine din UE, din pacate aceasta paine este de calitate foarte proasta

Conform studiilor si sondajelor citate de presa in ultimul timp, romanii consuma intr-un an cea mai multa paine pe cap de locuitor din UE - 97 kg., fiind depasiti doar de Turcia cu 150 de kg / cap de locuitor / pe an, care nefiind inca in UE, nu este pomenita de unele surse.

Partea proasta, e ca cea mai marte parte din aceasta paine consumata in Romania, este de o calitate ce lasa mult de dorit si ceea ce multi romani denumesc o paine " mai buna ", este net inferioara unei paini cu adevarat buna. Asta din cauza ca lumea nu mai are termeni de comparatie si de ani de zile de cand mancam " industrial " si de la supermarket, gustul nostru s-a alterat si spunem ca e bun despre ceva ce in mod normal n-ar trece nici un test de calitate. Asta se intampla cu foarte multe alimente si materii prime cum ar fi painea, branzeturile, carnea sau legumele, dar nu numai. Ne dam seama de acest lucru cand vedem foarte multi copii care refuza alimente provenite din gospodaria proprie sau facute in casa si le prefera pe cele cumparate de la magazin...aberant !

Insa partea cu adevarat rea este ca fara se ne dam seama, consumul de alimente " cumparate " ne distruge sanatatea noastra si a copiilor nostri. 

Pentru ca specialitatea mea este painea, am citit de curand un articol care arata ca celiachia, boala celor care sufera de intoleranta la gluten, nu este o boala genetica ci o boala pe care o poate dezvolta oricine. Iar eu completez: oricine mananca o paine proasta, asa cum e cea mai mare parte a painii din Romania. 

Ok, persoanele cu aceasta intoleranta au acum la dispozitie diverse produse de panificatie facute cu faina fara gluten, dar din ce-am citit, gustul acestora nu are nici o legatura cu gustul unei paini. Si pe deasupra mai sunt si enorm de scumpe - daca nu ti le faci tu. 

In acelasi timp sunt unele surse care sustin ca painea fara drojdie de bere si dospita indelung ( pana la o luna !!! ), poate fi mancata de cei cu aceasta afectiune. Insa pentru a fi 100% siguri ca nu sunt probleme, aceasta paine ar trebui sa fie facuta din faina fara gluten. Abia atunci, gustul acestei paini ar fi foarte aproape de gustul unei paini cu adevarat bune si net superioare painii " normale " fara gluten, cumparata sau facuta in casa.

Dar nu numai cei care au celiachie sufera de pe urma painii proaste. Din ce am mai citit si cei cu diabet ( daca mananca paine facuta cu faina alba ) si in general, cei care sufera de o boala a stomacului.

Concluzia pe care o trag eu: daca tot mancam atata paine, macar sa mancam o paine cu adevarat buna, dospita indelung si fara drojdie de bere si pe care sa o facem singuri, acasa.