Se afișează postările cu eticheta Pâine cu fulgi de ovăz. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Pâine cu fulgi de ovăz. Afișați toate postările

luni, 12 martie 2012

Paine rustica mare ( 2kg.)

Aluatul este ceea ce se chema odata "intermediar" adica 90% faina neagra si 10 % faina 650, cu seminte de mac, susan, floarea soarelui si fulgi de ovaz. Painea este mare si desi nu a fost foarte supra-dospita si deci mergea taiata, am lasat-o intentionat netaiata, ca sa vad cum se crapa ca un crater :)



vineri, 27 ianuarie 2012

Pâine cu fulgi de ovăz, mălai, seminte de in si lapte

De parcă nu era de ajuns, am plusat puţin şi am adăugat şi seminţe de in la aluatul de azi şi am mers cu lichidul până la 90%. 
A rezultat un aluat numai bun de împachetat din care am făcut cateva pâini pe care le-am lăsat celor de acasă, să aibă până mă întorc de la Atelierele din Bucureşti.
PS - trebuia să plec ieri, dar din cauza vremii o să amân până azi plecarea. Sper să ajung totuşi :)






joi, 26 ianuarie 2012

Pâine cu fulgi de ovăz, mălai si lapte


Faţă de pâinea de ieri, am mai adăugat şi ceva mălai ( ca tot ne-au plăcut pâinile cu mălai ), cam 10% din faină, amestecat tot în făină şi mai mult lichid - 87% (că mai era şi mălaiul pe acolo ca să absoarbă). 

A ieşit o pâine foarte săţioasa, compactă şi cu o aromă bogată.